Ekstremalne wypadki i natychmiastowa pomoc stomatologiczna

dentysta W poprzednich artykułach poruszaliśmy już temat leczenia dzieci u dentysty. Tym razem przedmiotem naszego zainteresowania będą sytuacje ekstremalne, wymagające nagłego działania. Dzieci są bardzo ruchliwe i nikt nie jest w stanie uchronić ich od wszystkich możliwych nieszczęść. Często podczas codziennych zabaw zdarza się, że dziecko się przewróci i stłucze kolano, lub po prostu naje się strachu. Co jednak, gdy uderzy o coś szczęką i wypadnie mu ząb lub nawet kilka? Zapraszamy Państwa do lektury.


Utrata zębów mlecznych po silnym uderzeniu w szczękę

Gabinety stomatologiczne Dziecka nie da się pilnować przez cały czas, podczas zabawy może dojść do różnych losowych sytuacji, którym nie można w żaden sposób zapobiec. Dzieci biegają z siniakami i nic im nie jest, po upadku otrzepią kolana, najwyżej chwilę popłaczą i lecą dalej - są niezniszczalne. Sprawa może być jednak groźna, gdy dziecko przewracając się lub wpadając na coś, uderzy z dużą siłą szczęką. Wypadnięcie zęba nie jest jeszcze najgorszą możliwością. Ubytek tylko jednej korony stomatolog uzupełni i szczęka będzie się kształtowała prawidłowo. Uderzenie może jednak być na tyle silne, że wypadnie na raz więcej zębów, a zdarzały się nawet sytuacje, gdy wypadły wszystkie. Takim ekstremalnym wypadkiem dentysta musi się zająć natychmiast. Normalnie raczej nie wstawia się z powrotem mlecznych zębów. Jeśli jednak dojdzie do czegoś tak groźnego, należy niezwłocznie zabezpieczyć wszystkie zęby, na przykład poprzez włożenie ich do czystego słoika napełnionego mlekiem i zabrać dziecko jak najszybciej do stomatologa-chirurga. Żeby szczęka dziecka po takim wypadku rozwinęła się prawidłowo, konieczne jest włożenie wszystkich zębów z powrotem do szczęki, żeby się przyjęły. Liczy się czas, więc trzeba dotrzeć do dentysty jak szybko to będzie możliwe. Gabinety stomatologiczne na szczęście coraz częściej zatrudniają specjalistów od chirurgii, którzy zrobią wszystko co w ich mocy, by pomóc. Po udanej operacji nadal trudno będzie dziecku przez jakiś czas wrócić do normalności. Żeby nie miało ono w przyszłości problemów z wymową, należy ściśle współpracować z logopedą oraz pediatrą - wizyty kontrolne u stomatologa, który wykonał operację także będą bardzo wskazane.

W normalnych okolicznościach replantacja zęba mlecznego nie jest zazwyczaj stosowana, gdyż można po prostu uzupełnić ubytek i pod kontrolą stomatologa przeczekać, aż wyrośnie stały ząb. Jeśli jednak dziecku wypadnie więcej zębów lub w wyniku silnego uderzenia w twardy obiekt szczęką wypadną wszystkie, trzeba będzie podjąć próbę włożenia ich z powrotem do szczęki. Jest to konieczne, jeśli dopiero rozwijające się narządy mowy oraz szczęka mają odpowiednio się ukształtować. W gabinecie w Rzeszowie lekarz zrobi co tylko się da, by dziecko w przyszłości nie cierpiało z powodu jakiegokolwiek wypadku.