Kompedium wiedzy o leczeniu endodontycznym

Dobry dentysta Rzeszów, Jeszcze kilkadziesiąt lat temu zabiegi stomatologiczne faktycznie nie należały do najprzyjemniejszych i bezbolesnych przeżyć… Wiele się jednak zmieniło wraz z rozwojem technologii, a tym samym współcześnie możemy liczyć na nowoczesne maszyny oraz bezpieczne znieczulenia. To jednak nie wszystkie zalety, bo w grę wchodzi również skrócenie czasu zabiegów, jak i uproszczenie pracy samym dentystom! No dobrze, a jak w takim razie dzisiaj wygląda leczenie kanałowe? Jeżeli jesteście zainteresowani tym zagadnieniem, koniecznie przeczytajcie poniższy tekst!

Czym jest w ogóle leczenie kanałowe?

Na samym początku warto przyjrzeć się bliżej budowie zęba, aby było wiadome, po co jest endodoncja. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale wewnątrz korony znajduje się miazga z nerwami i naczyniami krwionośnymi. Ta część jest z kolei osłonięta zębiną, czyli tkanką, która swoją strukturą przypomina kość. Co z kolei otacza tę warstwę? Szkliwo, mające na celu ochronę zębów. Która część jest w takim razie leczona w przypadku zabiegów endodontycznych? Zainfekowana miazga z naczyniami, która podczas całej operacji jest usuwana, a oprócz niej oczyszczane są też odchodzące od niej kanały. Jeśli chodzi o powód, dla którego przeprowadza się takie leczenie, to jest ściśle związane z wystąpieniem bakterii — w momencie, gdy przenikną one do miazgi, dochodzi do odczucia silnego, nieprzyjemnego bólu. W takim przypadku nie ma innego rozwiązania jak wybranie się do gabinetu stomatologicznego dobrego dentysty!

Co mogłoby się stać, gdyby wizyta u specjalisty została znacznie opóźniona albo nawet i nie doszłaby do skutku? Nie ma co owijać w bawełnę, więc warto podać przykłady nawet stosunkowo rzadkich sytuacji. Mianowicie, na samym początku w grę wchodzi nadwrażliwość na zimne czy ciepłe napoje, ale… to tylko wierzchołek góry lodowej! Dlaczego? Niepodjęcie działań może prowadzić do stopniowej degradacji miazgi przez stadium zgorzeli, prowadząc do stanu zapalnego. W tym momencie właściciel zainfekowanego zęba może odczuwać silny ból przy nagryzaniu jedzenia, który później przechodzi w samoistny oraz nocny. Z kolei w przypadku wytworzenia się ropnia istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia obrzęku i gorączki. Czym to grozi? Sytuacją, w której nie pomoże nawet dobry dentysta, a jedynie chirurg!

Zabieg endodontyczny od A do Z

Na samym początku trzeba się oczywiście umówić na wizytę u dentysty, aby ten mógł wstępnie stwierdzić, w czym tkwi przysłowiowy szkopuł. Co dalej? Niezbędna dla stomatologa okaże się fotografia RTG, czyli prześwietlenie. Umożliwi określenie, co się dzieje z danym zębem, a także jakie należy podjąć działania. W tym momencie można już przejść do samego leczenia. Pierwszym krokiem jest zaaplikowanie sporej ilości znieczulenia, aby pacjent miał zapewniony maksymalny komfort. Następnie lekarz przechodzi do działania — usuwa zainfekowane bakteriami resztki miazgi oraz oczyszcza kanały. Na tym etapie przy braku znieczulenia zabieg mógłby być bolesny. Co dalej? Oczyszczenie oraz zdezynfekowanie zęba, po którym dentysta przechodzi do wypełnienia jego wnętrza neutralną dla organizmu, łatwą do formowania, a na dodatek trwałą gutaperką.

Można powiedzieć, że to praktycznie wszystko, ale… czy to na pewno takie proste? Absolutnie nie, ponieważ takiemu zadaniu może się podjąć tylko dobry stomatolog, gdyż endodoncja wymaga naprawdę ogromnego doświadczenia. Leczenie kanałowe opiera się na precyzji, a oprócz tego to naprawdę czasochłonne zajęcie — trwa zdecydowanie dłużej aniżeli znacznie popularniejsze założenie wypełnienia tzw. plombowanie. Właśnie z tych względów trzeba się również liczyć z większymi kosztami, jednak istnieje prosty sposób na ich ograniczenie. Czy to w ogóle możliwe? Tak! Wystarczy regularnie chodzić do dentysty i dbać o stan swojego uzębienia każdego dnia! Leczmy zęby, zanim zaczną nas boleć!