Metody usuwania kamienia nazębnego

Nadmiar kamienia nazębnego i osadów to problem dotyczący większości ludzi. Okazuje się, że aby zapobiegać ich wystąpieniu, regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów nie wystarcza. Nie bez znaczenia są również nawyki żywieniowe. Do zwiększenia ilości kamienia nazębnego i osadów mogą przyczyniać się: stopień zmineralizowania wody pitnej (np. stan zakamienienia czajnika jest wskazówką), częste picie kawy, herbaty, ziół, wina, słodkich napojów i palenie papierosów. Duże znaczenie mają także indywidualne predyspozycje np. skład śliny. Warto bliżej przyjrzeć się temu tematowi, ponieważ obecność kamienia nazębnego to nie tylko kwestia estetyki. Może on bowiem powodować choroby przyzębia, prowadzące w późniejszym etapie do paradontozy i ruchomości oraz wypadania nawet zdrowych zębów. Ponadto próchnica rozwija się dalej pod złogami nazębnymi a może być niewidoczna, co może doprowadzić do zbyt późnego jej wykrycia i konieczności leczenia kanałowego w efekcie końcowym. Nieświadomość zagrożeń sprawia, że ciągle zbyt mało osób odwiedza gabinet stomatologiczny w celu usunięcia kamienia nazębnego. W poniższym wpisie przedstawimy najpopularniejsze metody radzenia sobie z tym problemem.


Metody usuwania kamienia stosowane w gabinetach stomatologicznych

W internecie można znaleźć sporo naturalnych, domowych sposobów na pozbycie się kamienia nazębnego. Często polecane jest stosowanie octu jabłkowego, oleju kokosowego, sody oczyszczonej czy węgla aktywowanego. Nie są to jednak metody, które poleciłbydobry dentysta. Mogą one doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego lub nawet zniszczenia szkliwa (czyli zewnętrznej ochronnej warstwy zęba), dlatego zdecydowanie lepiej postawić na wizytę u stomatologa.

Najczęściej stosowaną metodą jest obecnie skaling. Głównym celem jest tutaj likwidacja zmineralizowanej płytki bakteryjnej - przyczyny chorób przyzębia. Sposobów usuwania płytki nazębnej jest wiele, część gabinetów stomatologicznych korzysta z metod mechanicznych lub ręcznych. Jednak to wykorzystanie ultradźwięków zdobyło najwięcej zwolenników.

Ultradźwiękowe usuwanie kamienia

stomatolog W tej metodzie stomatolog wykorzystuje skaler ultradźwiękowy emitujący dźwięki o bardzo wysokich częstotliwościach. Powoduje to rozbicie kamienia i usunięcie go z powierzchni zęba. Zabieg ten nie powinien powodować bólu, ale czasami bywa nieprzyjemny. Ponadto zęby mogą się czasowo uwrażliwić, szczególnie, jeśli minął długi czas od ostatniej wizyty jest to związane ze stanem zapalnym dziąseł lub (i) ich uciskiem spowodowanym kamieniem nazębnym, co wkolejności doprowadza do odsłonięcia korzenia tzw. "opadnięciem dziąsła" lub "szyjką", co może doprowadzić do nadwrażliwości na ciepło i zimno, gdyż pod dziąsłem ząb nie ma szkliwa i jest bardziej porowaty. Cały proces czyszczenia powinien trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut - jest to uzależnione od ilości kamienia. Zabiegi często towarzyszące metodzie ultradźwiękowej to fluoryzacja, piaskowanie i polerowanie zębów, które wzmacniają efekt skalingu i doczyszczają ciemne osady. Aby utrzymać zadowalające rezultaty, proces ten powinien być powtarzany co ok. pół roku - w zależności od indywidualnych predyspozycji.

Dlaczego warto skorzystać z tego zabiegu? Ponieważ można liczyć nie tylko na efekty estetyczne, ale także zdrowotne. Skaling to przede wszystkim zmniejszenie ryzyka próchnicy i stanów zapalnych w obrębie dziąseł. Bezpośrednio przekłada się to na ograniczenie rozwoju paradontozy. Dodatkowo zęby stają się jaśniejsze, gładsze i bardziej lśniące. Skaling powinien wykonywać dentysta lub higienistka stomatologiczna. Nie warto ryzykować swojego zdrowia, próbując robić to samodzielnie w warunkach domowych. Gabinety stomatologiczne wyposażone są w znacznie bardziej profesjonalny sprzęt, a doświadczenie i wykształcenie stomatologa zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo.

Znane powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak jest też w tym przypadku. W razie stwierdzenia paradontozy, leczenie będzie dużo bardziej wymagające i kosztowne. Skaling może skutecznie zabezpieczyć przed jej rozwojem. Wiele osób boi się wizyt w gabinecie stomatologicznym, jednak dobry dentysta w Rzeszowie to gwarancja pełnego komfortu i bezpieczeństwa w trakcie wykonywania zabiegu. Pamiętać trzeba również, że efekty zabiegu utrzymają się tym dłużej, im większe zmiany w stylu życia zostaną wprowadzone. Pierwszym krokiem może być rzucenie palenia oraz ograniczenie spożywania produktów nasilających odkładanie się kamienia. Profilaktycznie warto także stosować pastę i płyn do płukania, które hamują ponowne odkładanie się płytki nazębnej. Można zacząć stosować preparaty do wybarwiania płytki nazębnej, aby dokładniej doczyszczać zęby, w początkowym stadium płytka nazębna jest miękka i biała, więc ciężko ją dostrzec wzrokiem, a niedoczyszczona w ciągu 24h mineralizuje się czerpiąc minerały ze śliny, wody i pożywienia (zamienia się w kamień nazębny).