Pierwsza wizyta u stomatologa — jak przygotować dziecko?

stomatologia-dziecieca Każdy świeżo upieczony rodzic wie, że regularne wizyty u lekarza są obowiązkiem, którego należy się trzymać. W trakcie pierwszych miesięcy życia mama i tata często zastanawiają się nad pierwszą wizytą swojego dziecka w gabinecie dentystycznym. Moment oswajania się z wyglądem nowego miejsca oraz rozmowa ze specjalistą to ważna chwila w życiu nie tylko samego malucha, ale i jego opiekunów. Kiedy zatem jest najlepszy moment na odwiedzenie dentysty? Czy niezbędne jest dodatkowe przygotowanie przed spotkaniem ze specjalistą?

W tym wpisie postaramy się przedstawić obraz pierwszego spotkania ze stomatologiem i jak się na nie nastawić.

Zalety wczesnej wizyty u dentysty

Dieta oraz higiena pierwszych ząbków w buzi niemowlęcia to ważne aspekty w życiu małego człowieczka. Pierwsza wizyta u dentysty powinna więc mieć miejsce już w momencie, gdy dziecko ma kilka miesięcy. Wielu nowych rodziców uważa, że to zdecydowanie za wcześnie i nie rozumie, dlaczego nie można poczekać z tym do któregoś roku życia. Nasi specjaliści mówią jednak wprost — im wcześniej, tym lepiej. Wczesne wizyty kontrolne polegają na sprawdzeniu, czy uzębienie mleczne malucha rośnie prawidłowo oraz, czy dziecko nie ma wady zgryzu. Wnikliwa ocena szkliwa i profilaktyka próchnicy od maleńkości mogą zapobiec wielu problemom w przyszłości. Ponadto dentysta może doradzić w sprawie diety dziecka i dać rodzicom porady dotyczące wyboru pasty oraz szczoteczki. Są to bardzo ważne informacje, których może udzielić tylko specjalista.

Pozytywne nastawienie — jak to osiągnąć?

dziecko u stomatologa Wszystko sprowadza się do dobrych myśli i pozytywnego nastawienia — tak to też wygląda w przypadku wizyty u specjalisty. Uśmiech na twarzy i optymistyczne podejście zaprowadzi nas wszędzie, w tym do pomyślnie przeżytych chwil na fotelu stomatologicznym. Dlatego właśnie wybierając się z dzieckiem na pierwszą wizytę, najlepiej zacząć od kreowania pozytywnych skojarzeń z całym wydarzeniem. Jak tego dokonać? Wystarczy, aby przed wizytą opowiedzieć dziecku o tym, co je czeka. Ciekawe, urozmaicone opisy sprzętów czy też opowieści o tym, jak wyglądają zęby zwierząt, na pewno zainteresują każdego malucha. Ponieś wodzę swojej wyobraźni i wczuj się w pisarza bajki! Dziecko szybko podłapie Twoją ekscytację i zacznie myśleć o wizycie u dentysty jak o prawdziwej przygodzie. Ponadto warto zaznaczyć, że dobry stomatolog w Rzeszowie jest przygotowany na takie sytuacje i ma w swoim gabinecie zabawki lub przedmioty, które na chwilę odwrócą uwagę dzieci od bólu.

A co jeśli rodzic też się boi?

Strach przed wizytą u dentysty występuje nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych. Nieprzyjemna sytuacja na fotelu stomatologicznym potrafi mocno zapaść w pamięć i zrazić każdego człowieka, niezależnie od jego wieku. Jak zatem przezwyciężyć swój stres przed wejściem do gabinetu i nie bać się podczas zaprowadzania do niego dziecka? Dobrze jest w tym momencie pomyśleć o zdrowiu malucha i tym, jak ważne są regularne badania. Jeśli rodzic zdecyduje się na zaprowadzenie dziecka jak najwcześniej, tym łatwiejsze będą kolejne wizyty. Maluch wtedy przekona się, że dentysta nie ma na celu skrzywdzenia go, a jedynie chce zadbać o jego zdrowe ząbki. Jednak w takiej sytuacji, gdy rodzic odczuwa ogromny strach i nie jest w stanie panować nad swoimi nerwami, wtedy, zamiast tego warto poprosić babcię lub wujka dziecka, aby stres mamy czy też taty nie wpłynął na ich pociechę.

Nagrody a wizyta u stomatologa

Wielu rodziców stosuje system nagród i kar za dobre zachowanie dziecka. Czy po wizycie u dentysty warto obdarowywać malucha za spokojne siedzenie na fotelu? Na pewno dobrze jest docenić dobre zachowanie poprzez podarowanie znanych wszystkim nalepek dzielnego pacjenta. Gabinety stomatologiczne w Rzeszowie posiadają i rozdają takie właśnie naklejki, co sprawia, że dziecko na chwilę zapomina o strachu lub bólu i ogląda nowy nabytek z każdej strony. Chyba warto wrócić do miejsca, w którym można dostać taką miłą pochwałę, prawda?