Szczoteczka do zębów - jaka powinna być?

Dbanie o higienę jamy ustnej to część rutyny każdego człowieka - od maleńkiego dziecka, po starszą osobę. Niewłaściwe czyszczenie zębów może jednak prowadzić do poważnych komplikacji, w tym gromadzenia się kamienia, który przyczynia się do powstawania próchnicy. Aby uniknąć takiej możliwości, niezbędny jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów tego typu produktu. Czym charakteryzuje się każda z nich i która jest najlepsza?

Manualna szczoteczka i jej twardość

Ręczna szczoteczka do zębów to standard, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Pomimo stale pojawiających się nowych produktów wśród artykułów stomatologicznych, cały czas cieszą się one taką samą popularnością. Obecnie szczoteczki dzielimy na trzy rodzaje, ze względu na ich twardość – od miękkiej, po pośrednią, aż do twardej. Każda z nich przeznaczona jest do zębów do różnej wrażliwości. W zależności od rozmiaru główki i twardości włókna, mogą być stosowane w przypadku zębów osoby nie mającej problemów ze zdrowiem lub takiej, której przy zbyt gwałtownych ruchach krwawią dziąsła. Warto zatem przed wyborem miękkości szczoteczki zwrócić uwagę na reakcje swoich zębów na używanie danego produktu.

Szczoteczka w wersji elektrycznej

szczoteczka do zębow W latach 40. XX wieku szwajcarski doktor Philippe-Guy Woog wynalazł pierwszą na świecie szczoteczkę elektryczną, znaną jako Broxodent. Powstała ona z myślą o osobach, które mają problemy z poruszaniem się, w tym wykonywaniem ruchów rękami, oraz o tych, którzy posiadają aparat na zęby. Obecnie ten rodzaj szczoteczek można znaleźć w co drugim domu. Używają ich zarówno pacjenci z problemami zdrowotnymi, jak i ci, którym zależy na dokładniejszej higienie jamy ustnej. Nic w tym dziwnego. Szczoteczka elektryczna posiada wiele zalet, a z używania jej płynie o wiele więcej korzyści niż w porównaniu do szczoteczki tradycyjnej. Jest ona przede wszystkim skuteczniejsza w swoim działaniu, ponieważ dokładniej usuwa płytkę nazębną, a tym samym pozwala na uniknięcie problemów z zębami. Szczoteczka elektryczna jest również o wiele szybsza ze względu na napęd energią baterii. Jak 11-letnie badanie Kochera udowodniło - szczoteczki elektryczne zapobiegają w ten sposób utracie zębów i pozwalają na swobodną i dokładną higienę jamy ustnej.

Nowość na rynku - soniczne szczoteczki

Chociaż o szczoteczkach elektrycznych już od dawna jest głośno na rynku, to szczoteczki soniczne są stosunkowo nowym rodzajem tego produktu. Działają one na podobnej zasadzie co ich poprzednicy, z jedną, niewielką różnicą. Tak jak szczoteczki elektryczne nie wymagały dodatkowego poruszania ręką w dół i w górę, tak przy sonicznych konieczne jest, aby pamiętać o ruchu wymiatającym podczas mycia zębów. To, że pacjent musi pamiętać o dodatkowej czynności może być dla niektórych problematyczne, jednak szczoteczkę soniczną charakteryzują też dodatkowe pulsacje, które nadrabiają za konieczność wykonywania ruchów.

Po poradę do dentysty

Dobry dentysta w Rzeszowie wie, jak ważny jest wybór najskuteczniejszej szczoteczki dla danej osoby. Właśnie dlatego warto jest podczas kontroli w gabinecie stomatologicznym poprosić o radę profesjonalistę, który dobierze pacjentowi najlepszy możliwy produkt. Przy samodzielnym poszukiwaniu szczoteczki czasem łatwo jest ulec pokusom w postaci promocji lub niskiej ceny. To czy tego typu produkt jest dobry nie definiuje cena, a jakość i – w przypadku szczoteczek elektrycznej i sonicznej – liczba niezbędnych funkcji. Profesjonalny dentysta będzie mieć na uwadze nie tylko te aspekty, ale również stan zdrowotny pacjenta oraz jego indywidualne preferencje. Każdy z nas ma inne zęby, nieraz bardziej, a nieraz mniej wrażliwe, dlatego istotne jest, aby właśnie tym kierować się podczas zakupu jednej ze szczoteczek.