Wybielanie zębów – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

Śnieżnobiały uśmiech to w tym momencie jeden ze znaków rozpoznawczych osób dbających o własną higienę. Niestety ze względu na jedzenie i napoje, które spożywamy nasze zęby tracą kolor i zaczynają przybierać żółtą lub brązową barwę. Nieraz dochodzi do sytuacji, gdy ich odcień zaczyna tak bardzo przeszkadzać danej osobie, że decyduje się ona na skorzystanie z zabiegu wybielania w celu pozbycia się swoich kompleksów. Przed wybraniem się do stomatologa, warto jest jednak bliżej zapoznać się z tematem i poznać kilka najważniejszych informacji.


Jak przebiega wybielanie?

Zabieg wybielania zębów to proces, do którego używa się lasera lub lampy. ze względu na swoją inwazyjność, przeprowadzany jest tylko na osobach o zdrowych i wyleczonych zębach. Przygotowanie rozpoczyna się od nałożenia specjalnego żelu ochraniającego dziąsła, a następnie utwardzenie go lampą UV. Dopiero po tym następuje proces wybielenia uzębienia. Na zęby nakładany jest preparat, który ma za zadanie nadać im śnieżnobiałą barwę. Naświetlanie trwa niecałe 20 minut, po czym całość zostaje powtórzona jeszcze dwa razy.

Każde uzębienie jest inne

Wiele osób po zabiegu wybielania zębów zastanawia się nad tym, dlaczego nie mają tak śnieżnobiałych uśmiechów jak gwiazdy z telewizji. Wybierając się do stomatologa, warto jest więc mieć świadomość, że efekt końcowy zależy przede wszystkim od tego, czy wszystkie zęby na pewno są zdrowe. Martwe, ale wyleczone zęby zawsze będą ciemniejsze od reszty uzębienia. Właśnie dlatego warto jest skonsultować się z lekarzem, który pomoże w tej sytuacji i doradzi w sprawie wybielania zębów po leczeniu kanałowym.

Trwałość wybielania

białe zęby uśmiech Każdy stomatolog stawia sprawę jasno – wybielanie zębów to zabieg, którego efektów nie da się uzyskać na stałe. Po pewnym czasie, przy utrzymywaniu starych nawyków jedzeniowych, zęby mogą wrócić do stanu sprzed wizyty u specjalisty. Nie oznacza to jednak, że zabieg nie jest wart uwagi. Wręcz przeciwnie – osoby, którym zależy na zmianie nawyków i poprawie wyglądu swojego uzębienia będą mogły cieszyć się piękniejszym uśmiechem niż ci, którzy zaraz po zabiegu ruszą na kawę. Należy więc uświadomić sobie, że trwałość efektu zależy tylko od nas samych.

Odżywianie po zabiegu i biała dieta

Efekt śnieżnobiałego uśmiechu nie jest na zawsze, to fakt. Jednak aby cieszyć się nim jak najdłużej, a tym samym zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze, konieczne jest wprowadzenie białej diety do swojego codziennego trybu życia. Osadzanie się barwiących resztek kawy, ciemnych zup i kolorowych warzyw może zaburzyć efekt wybielania. Właśnie dlatego warto wprowadzić dietę białą, w której skład wchodzą takie produkty jak ryż, banany, ryby czy też nabiał. Restrykcyjna dieta powinna trwać około 48h po zabiegu, jednak dobrze jest od razu pomyśleć nad zmianą swoich nawyków na stałe.

Nakładki do wybielania w domu – czy przynoszą efekty?

Obecnie w wielu drogeriach można łatwo otrzymać nakładki do wybielania w domowych warunkach. Czy tak powszechne produkty do zabiegów stomatologicznych są jednak dobre? Prawda jest taka, że aby otrzymać oczekiwany efekt i na długo móc cieszyć się pięknym uśmiechem, konieczna jest wizyta u profesjonalisty. Dobry dentysta w Rzeszowie czy innym polskim mieście zadba o odpowiednie warunki, stosując przy tym najlepszy dostępny sprzęt. W tej sytuacji stomatolog mierzy na pacjencie nakładki i przygotowuje strzykawki z żelem wybielającym. Po powrocie do domu, nakładki powinny być zakładane na cztery godziny w ciągu dnia lub na całą noc. Po dwóch tygodniach można zobaczyć pierwsze efekty, które przy regularnym stosowaniu i białej diecie dają ogromne rezultaty.