Wyposażenie profesjonalnego gabinetu stomatologicznego

Gabinet stomatologiczny, Wizyta u dentysty u większości z nas wywołuje niekomfortowe skojarzenia – najczęściej wyniesione z dzieciństwa. Od tego czasu jednak stomatologia zdążyła się zaskakująco rozwinąć, zatem rozwiązania stosowane nawet przed kilkoma laty nie są już w użyciu. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki nowatorskim narzędziom i akcesoriom dentystycznym, przy których użyciu nawet najbardziej inwazyjne zabiegi wykonuje się bez większych problemów. Nie ma co ukrywać, że każdy dobry dentysta, któremu zależy na rozwoju, nieustannie interesuje się nowinkami z zakresu stomatologicznego wyposażenia. Od tego zależy, czy utrzyma się w branży, i czy nie straci swoich pacjentów na rzecz konkurencji. Pacjenci rzadko mają świadomość tego, co znajduje się pod ręką stomatologa, warto zatem poświęcić chwilę, aby poznać kilka podstawowych akcesoriów wykorzystywanych w pracy dentystów. Dzięki temu podczas następnej wizyty będziemy wiedzieli, że absolutnie nie powinniśmy się stresować żadnym zabiegiem.


Unit stomatologiczny – dentystyczne centrum dowodzenia

Wysoka jakość, a także niezawodność akcesoriów i narzędzi wykorzystywanych przez stomatologów jest konieczna przede wszystkim z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, gwarantuje wygodę lekarzowi, co wpływa na zmniejszenie czasu trwania niektórych zabiegów, a po drugie, sam badany nie musi obawiać się bólu i może się zrelaksować. Gabinety stomatologiczne to miejsca, którym stawia się bardzo restrykcyjne wymagania. Muszą oczywiście spełniać wszystkie wymogi sanitarne i higieniczne, podobnie sprawa ma się z atestami stosowanych przez dentystę akcesoriów. Podstawowym elementem wyposażenia gabinetu jest unit stomatologiczny, czyli: fotel, stolik dla dentysty, lampa zabiegowa, sterownik nożny, spluwaczka, konsola (m.in. z wiertłami czy dmuchawką wodno-powietrzną), a także blok zasilania. Unit to swojego rodzaju centrum gabinetu, na którym odbywają się niemalże wszystkie zabiegi i badania. Jego wygląd i stan wyeksploatowania w dużej mierze wpływają na ogólny odbiór gabinetu, dentyści zatem nie powinni na tym sprzęcie oszczędzać i właściwie go konserwować.

Narzędzia stomatologiczne

Unit pozwala na komfortową pracę, ale poza nim dentysta potrzebuje narzędzi do osuszania zębów, opracowywania ich czy wypełniania ubytków. Akcesoria te można podzielić na kilka kategorii. Przede wszystkim warto wyróżnić instrumenty diagnostyczne (lusterko dentystyczne, sonda czy szczypczyki) odpowiadające za ocenę stanu jamy ustnej oraz za wykrywanie konkretnych problemów zdrowotnych.Gabinet stomatologiczny musi być też wyposażony w odpowiednie waciki i ligninę, aby wyeliminować problem nadmiaru śliny. Odpowiednio przygotowany ząb można już opracowywać. Wykorzystuje się do tego wiertarkę turbinową i wiertła – na stałe połączone z unitem. Bardziej zaawansowane gabinety są przygotowane także na ewentualne operacje wykonywane w jamie ustnej, niektórzy dentyści maja dostęp do specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Czasami spotyka się jeszcze akcesoria implantologiczne. Dzięki nim można odbudować zęby osadzone na implantach.

Wszystko to oczywiście wiąże się z niemałym nakładem finansowym ze strony stomatologa, jednak wysoka jakość sprzętu gwarantuje jego skuteczność i bezpieczeństwo pacjentów. Nasz gabinet mieści się w Rzeszowie, zatem zachęcamy do wizyty osoby chcące zająć się poprawą stanu swoich zębów.